ÇOCUK VE ERGEN DANIŞMANLIĞI

about

Çocuklarda Ve Ergenlerde Uygulanan Terapi Yöntemleri Nelerdir?

Bilişsel Davranışçı Terapi
Bilişsel davranışçı terapi yönteminde genel itibariyle takıntılı davranışlar sergileyen, ilgi çekme gayesi olan çocuklarda ve ergenlerde uygulanan bir terapi yöntemidir.
Oyun Terapisi

Oyun terapisi çocuk psikolojisi çerçevesinde öncelik olarak okul öncesi çocuklarda oluşan duygusal problemler ve travmalar için kullanılan terapi türüdür. Çocuk psikolojik danışmanı oyuncaklar, oyunlar gibi araçları tercih ederek çocukların fikirlerini ifade etmelerini, endişelerini gözlemlemeyi gerçekleştirmektedir.
Grup Terapisi

Grup terapisi çocuklarda ve ergenlik sürecindeki bireylerde görülen utangaçlık, yalnız kalma, içe kapanma gibi özellikleri taşıyan çocuklar ve ergenler için uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Bu terapinin amacı çocukların ve ergenlerin sosyal yaşamlarını geliştirmek ve öz güvenlerini kazandırmak için tercih edilen terapi çeşididir.
Bireysel Terapi

Bireysel terapi ise çocuklar ve ergenlerle özel olarak yapılan, onların ruhsal durumlarını öğrenebilmek ve konuşarak anlatılmasını sağlamak amacıyla yapılan bir terapi türüdür.

Çocuk Ve Ergenlerde Görülen Problemler Nelerdir?
Kişilik Bozuklukları
Depresyon
Panik Atak
Kardeş Kıskançlığı
Çekinlik ve saldırgan davranışlar
Öfke nöbetleri
Konuşma Bozuklukları
Dikkat eksikliği
Hiperaktivite Bozukluğu
Ergenlerde aile ve arkadaş sorunları
Ergen – aile çatışmaları
Öğrenme Bozuklukları
Ergenlerde eğitim başarısızlığı
Özgüven problemi
Madde bağımlılığı
Yeme Bozukluğu
Çocuklar ve ergenler karmaşık düşüncelere ve fikirlere sahip olan bireylerdir. Bundan dolayı çoğu ebeveynler çocuklarının gelişim süreçlerinde, gelecekte nasıl bir birey olacakları konusunda endişeye kapıldıkları görülmektedir. Çoğu ergenler ve çocuklar bu süreçte gelişimleri ve büyümeleri çerçevesinde birbirinden farklı olaylarla ve durumlarla karşılaşmaları mümkündür. Bu durumlar ve olaylar karşısında ise yardıma ihtiyaçları olabilmektedir. Bu konuda ebeveynlerine düşen pek çok sorumluluklar olabilmektedir. Bu süreci iyi değerlendirmek ve bir uzman terapiste başvurmak oldukça avantajlı bir hale gelebilmektedir